Освітня програма
освітня програма
СХВАЛЕНО: ЗАТВЕРДЖЕНО:
педагогічною радою наказ № №72 від 03.09.2019
протокол № 1 від 29.08.2019 р. директор_________ Н. К. Ткачук
Освітня програма
Нетребівської
загальноосвітньої школи
І-ІІ ступенів
на 2019-2020 н.р.
Загальні положення
Освітня програма Нетребівської загальноосвітньої школи І-ІІ ступенів розроблена на виконання Закону України «Про освіту» та постанов Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 року № 1392 «Про затвердження Державного стандарту базової та повної загальної середньої освіти», від 21.02.2018 №87 «Про затвердження Державного стандарту початкової освіти», наказів МОН України від 21.03.2018 № 268 «Про затвердження типових освітніх та навчальних програм для 1-2 класів закладів загальної середньої освіти», від 20.04.2018 № 407 «Про затвердження типової освітньої програми закладів загальної середньої освіти 1 ступеня», від 20.04.2018 № 405 «Про затвердження типової освітньої програми закладів загальної середньої освіти ІІ ступеня».
Освітня програма Нетребівської загальноосвітньої школи І-ІІ ступенів окреслює підходи до планування й організації закладом освіти єдиного комплексу освітніх компонентів для досягнення учнями обов’язкових результатів навчання, визначених Державними стандартами початкової, базової та повної загальної середньої освіти.
Заклад освіти має таку структуру:
- початкова школа (2,4 класи) – 14 учнів;
- основна школа (5-9 класи) – 30 учнів. ( 4 учні 8 класу навчаються на індивідуальній формі навчання)
Згідно наказу по Нетребівській ЗОШ І-ІІ ступенів «Про організацію навчання учнів за індивідуальною формою (педагогічний патронаж) у 2018-2019 навчальному році» організовано індивідуальну форму навчання для 4 учнів 8 класу .
Відносини між навчальним закладом і батьками або особами, які їх замінюють, з усіх питань організації індивідуального навчання регулюються наказом МОН України «Про затвердження до Положення про індивідуальну форму навчання (педагогічний патронаж) в загальноосвітніх навчальних закладах, затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України від 10.07.2019 року №955 «Про внесення змін до наказу Міністерства освіти і науки України від 12.01.2016 року №8», Відповідно до п.1.6. Положення про індивідуальну форму навчання в школі, підставою для організації індивідуального навчання є:
- заява батьків або осіб, які їх замінюють;
- наказ директора школи;
- погодження відділу освіти.
Відповідно до п.1.7. Положення про індивідуальну форму навчання в школі, право на індивідуальне навчання мають учні:
- які проживають у селах (коли кількість учнів у класі становить менше 5 осіб).
Для забезпечення прав учнів на здобуття повно загальної середньої освіти, рівного доступу до якісної освіти Положенням встановлено нормативи тижневого навантаження одного учня для організації його індивідуального навчання, а саме:
- 6-7 класи – 8 годин на тиждень
за умови виконання вимог Державного стандарту базової середньої освіти.
Досягнення учнів у навчанні фіксуються в окремих журналах на кожного учня окремо.
Нетребівська ЗОШ І-ІІ ступенів працює за п’ятиденним навчальним тижнем, навчальні заняття організовуються за семестровою системою.
І семестр - 02.09.19 по 28.12.19
ІІ семестр – 15.01.20 по 30.05.20
Впродовж навчального року для учнів проводяться канікули:
осінні з 28.10.19 по 04.11.19
зимові з 30.12.19 по 14.01.20
весняні з 23.03.20 по 31.03.20
Закінчення навчального року регламентується нормативно-правовими документами, інструкціями та листами МОН України, рішеннями педагогічної ради.
Останній дзвоник 29 травня.
Дана освітня програма визначає :
загальний обсяг навчального навантаження, тривалість і взаємозв’язки окремих предметів, факультативів, курсів за вибором, зокрема їх інтеграції, а також логічної послідовності їх вивчення; (таб. 1-3)
очікувані результати навчання учнів подані в рамках навчальних програм (додаток 2);
форми організації освітнього процесу та інструменти системи внутрішнього забезпечення якості освіти;
вимоги до осіб, які можуть розпочати навчання за цією освітньою програмою.
Загальний обсяг навчального навантаження та тривалість і взаємозв’язки освітніх галузей, предметів, дисциплін.
Загальний обсяг навчального навантаження для
- учнів 1- 4 класів складає 2450 годин/навчальний рік: 2 клас - 840 год, 4 клас - 840 год;
- учнів 5-9-х класів складає 5495 годин/навчальний рік: 5 клас 945 годин/навчальний рік, 6 клас -1120 годин/навчальний рік, 7 клас -1120 годин/навчальний рік, 8 клас - 1120 годин/навчальний рік, 9 клас -1190 годин/навчальний рік.
Вимоги до осіб, які можуть розпочати навчання за цією освітньою програмою
Вимоги до дітей, які розпочинають навчання у початковій школі, мають враховувати досягнення попереднього етапу їхнього розвитку.
Початкова освіта здобувається, як правило, з шести років (відповідно до Закону України «Про освіту»).
Вимоги до осіб, які можуть розпочинати здобуття базової середньої освіти
Учні закладу, які здобули початкову освіту на 1 вересня поточного навчального року, розпочинають навчання в базовій середній школі цього ж року.
Форми організації освітнього процесу
Основними формами організації освітнього процесу в закладі є різні типи уроку:
формування компетентностей;
розвитку компетентностей;
перевірки та оцінювання досягнення компетентностей;
корекції основних компетентностей;
комбінований урок.
Під час організації освітнього процесу педагогічні працівники використовують різні форми роботи, а саме: екскурсії, віртуальні подорожі, уроки-семінари, конференції, форуми, спектаклі, брифінги, квести, інтерактивні уроки (уроки-«суди», урок-дискусійна група, уроки з навчанням одних учнів іншими), інтегровані уроки, проблемний урок, уроки-конференції, відео-уроки тощо.
З метою засвоєння нового матеріалу та розвитку компетентностей крім уроку можуть проводитися навчально-практичні заняття.
Консультації проводяться з учнями, які не були присутні на попередніх уроках або не зрозуміли, не засвоїли зміст окремих предметів.
Учням, які готуються здавати заліки або іспити можливе проведення оглядових консультацій, які виконують коригувальну функцію, допомагаючи учням зорієнтуватися у змісті окремих предметів.
Консультація будується за принципом питань і відповідей.
Перевірка та/або оцінювання досягнення компетентностей крім уроку може здійснюватися у формі заліку, співбесіди, контрольного навчально-практичного заняття.
Форми організації освітнього процесу можуть уточнюватись та розширюватись у змісті окремих предметів за умови виконання державних вимог Державного стандарту та окремих предметів протягом навчального року.
Заклад може брати участь в обласних, районних та шкільних моніторингових дослідженнях. Аналіз результатів моніторингу дає можливість відстежувати стан реалізації цілей початкової освіти та вчасно приймати необхідні педагогічні рішення.
Очікуванні результати здобувачів освіти
Відповідно до мети та загальних цілей, окреслених у Державному стандарті, визначено завдання, які має реалізувати вчитель у рамках кожної освітньої галузі. Результати навчання повинні робити внесок у формування ключових компетентностей учнів.
Такі ключові компетентності, як уміння вчитися, ініціативність і підприємливість, екологічна грамотність і здоровий спосіб життя, соціальна та громадянська компетентності можуть формуватися відразу засобами усіх предметів. Виокремлення в навчальних програмах таких наскрізних ліній ключових компетентностей як «Екологічна безпека й сталий розвиток», «Громадянська відповідальність», «Здоров’я і безпека», «Підприємливість і фінансова грамотність» спрямоване на формування в учнів здатності застосовувати знання й уміння у реальних життєвих ситуаціях.
Необхідною умовою формування компетентностей є діяльнісна спрямованість навчання, яка передбачає постійне включення учнів до різних видів педагогічно доцільної активної навчально-пізнавальної діяльності, а також практична його спрямованість.
Очікувані результати навчання здобувачів освіти (2 клас) (додаток 1).
Очікувані результати навчання здобувачів освіти (3-9 класи) (додаток 2).
Виокремлення в навчальних програмах таких наскрізних ліній ключових компетентностей як «Екологічна безпека й сталий розвиток», «Громадянська відповідальність», «Здоров’я і безпека», «Підприємливість і фінансова грамотність» спрямоване на формування в учнів здатності застосовувати знання й уміння у реальних життєвих ситуаціях. Наскрізні лінії є засобом інтеграції ключових і загальнопредметних компетентностей, окремих предметів та предметних циклів. Наскрізні лінії є соціально значимими надпредметними темами, які допомагають формуванню в учнів уявлень про суспільство в цілому, розвивають здатність застосовувати отримані знання у різних ситуаціях.
Навчання за наскрізними лініями реалізується насамперед через:
організацію навчального середовища — зміст та цілі наскрізних тем враховуються при формуванні духовного, соціального і фізичного середовища навчання;
окремі предмети — виходячи із наскрізних тем при вивченні предмета проводяться відповідні трактовки, приклади і методи навчання, реалізуються надпредметні, міжкласові та загальношкільні проекти. Роль окремих предметів при навчанні за наскрізними темами різна і залежить від цілей і змісту окремого предмета та від того, наскільки тісно той чи інший предметний цикл пов’язаний із конкретною наскрізною темою;
факультативи;
курси за вибором;
роботу в проектах;
позакласну навчальну роботу і роботу гуртків (додаток 3).
Опис та інструменти системи внутрішнього забезпечення якості освіти
Нетребівської ЗОШ І-ІІ ступенів
І. Кадрове забезпечення освітньої діяльності
Педагогічні працівники |
Необхідно (осіб) |
Фактично (осіб) |
Відсоток потреби |
Педагогічні працівники, усього |
11 |
11 |
0 |
у тому числі ті, що: |
|||
мають відповідну освіту |
11 |
11 |
0 |
ІІ. Інформація про якісний склад педагогічних працівників
|
|
Прізвище, ім’я, по батькові викладача |
Освіта |
Найменування навчальної дисципліни |
Найменування посади |
Кваліфікаційна категорія, педагогічне звання |
Педагогічний стаж (повних років) |
Ткачук Ніна Костянтинівна |
вища |
українська мова та література |
директор |
вища |
45 років |
Петрирга Наталя Михайлівна |
вища |
початкові класи |
заступник директора з навчально-виховної роботи |
Вища |
18років |
Мельник Галина Федорівна |
вища |
історія, правознавство етика німецька мова |
вчитель |
вища |
39 років |
Карандюк Аліна Миколаївна |
вища |
українська мова та література зарубіжна література |
вчитель |
перша |
21 років |
Мартинюк Галина Михайлівна |
вища |
математика, фізика |
вчитель |
перша |
37 років |
Бальва Сергій Іванович |
вища |
фізична кульура хімія |
вчитель |
перша |
29 років |
Бальва Надія Дмитрівна |
вища |
основи здоров’я біологія географія природознавство |
вчитель |
перша |
31 років |
Скрипник Галина Савівна |
вища |
початкові класи трудове навчання образотворче мистецтво |
Вчитель |
перша |
35 років |
Сауляк Світлана Іванівна |
вища |
початкові класи |
Вчитель |
вища |
26 років |
Ніколаєва Оксана Іванівна |
бака-лавр |
музичне мистецтво |
Вчитель музики педагог-організатор |
спеціаліст |
31 років |
ІІІ. Навчально-методичне забезпечення освітньої діяльності
Освітній процес закладу освіти здійснюється за програмами і підручниками, які рекомендовані МОН України для використання у закладах загальної середньої освіти (додаток 4).
І\/. Матеріально-технічне забезпечення освітньої діяльності
Для здійснення освітньої діяльності в школі функціонують такі навчальні кабінети:
- української мови і літератури;
- біології та хімії;
- історії та правознавства;
- математики;
- інформатики;
- навчальні кабінети початкових класів;
- комбінована майстерня;
- спортивна зала;
- бібліотека.
Усі навчальні кабінети частково облаштовані відповідно до вимог Положення про навчальний кабінет.
В школі усього 8 комп’ютерів. Усі комп’ютери застарілі і потребують оновлення. Однак 3 з них підключені до мережі Інтернет.
Школа має свій харчоблок, який забезпечений необхідним технологічним обладнанням, посудом та кухонним інвентарем, миючими та дезінфікуючими засобами. Усі здобувачі освіти охоплені гарячим харчуванням.
В закладі загальної середньої освіти створені необхідні умови для проведення освітньої діяльності.
\/. Якість проведення навчальних занять
Адміністрацією закладу здійснюється контроль за станом викладання та якістю знань учнів з навчальних предметів. В 2019/2020навчальному році буде вивчатися питання стану викладання трудового навчання та іноземної мови (німецька) в 1-4 класах, географії, біології, фізичної культури та музичного мистецтва.
\/І. Моніторинг досягнення учнями результатів навчання
Важливим засобом, що може підвищити якість освіти, є моніторинг навчальних досягнень учнів. Результати навчання подаються в категоріях компетентнісної моделі освіти, тобто увагу більшою мірою зосереджено на формуванні досвіду діяльності, а не нарощуванні обсягу знань.
Особливості формування навчальних планів
Навчальні плани для початкової школи містять інваріантну складову.
Навчальні плани для основної школи містять інваріантну та варіативну складову.
Інваріантна складова сформована на державному рівні і забезпечує соціально необхідний для кожного школяра обсяг знань на рівні державних стандартів і складена за освітніми галузями згідно з Типовими навчальними планами.
- для 2 класу – за базовим навчальним планом початкової освіти для закладів загальної середньої освіти з українською мовою навчання (додаток 1 до Стандарту);
- для 4 класу за типовою освітньою програмою закладів загальної середньої освіти І ступеня, затверджену наказом Міністерства освіти і науки України від 20.04.2018 №407 (таблиця 1).
- для 5-6 класів за типовою освітньої програмою закладів загальної середньої освіти ІІ ступеня, затверджену наказом Міністерства освіти і науки України від 20.04.2018 №405 (таблиця 13).
- для 7, 9 класів за типовою освітньої програмою закладів загальної середньої освіти ІІ ступеня, затверджену наказом Міністерства освіти і науки України від 20.04.2018 №405 (таблиця 1).
- Для 8 класу за типовою освітньою програмою закладів загальної середньої освіти ІІ ступеня, затверджену наказом Міністерства освіти і науки України від 20.04.2018 №405 (таблиця 1) (виконання інваріантної складової є обов’язковою визначеною пропорційним розподілом годин – 8 годин на тиждень на одного учня)
Робочий навчальний план закладу включає інваріантну складову, сформовану на державному рівні, та варіативну складову, в якій передбачено додаткові години на поглиблене вивчення предмету та факультатив.
Для забезпечення розвитку інтелектуальних і творчих задатків та здібностей школярів, а також ефективної роботи школи, години варіативної частини навчального плану використані наступним чином:
- На виконання Указу Президента України від 20.11.2007 р. №1121 «Про невідкладні заходи із забезпечення безпеки дорожнього руху» та рішення Вінницької обласної Ради №509 від 19.03.2008 р. «Про Комплексну програму підвищення безпеки дорожнього руху на території Вінницької області» наказом управління освіти і науки Вінницької ОДА від 02.09.2009 р.№360 впроваджено (а наказом від 21.05.2012 р. №347 продовжено) відповідно до Тематичного плану з навчального курсу «Безпека дорожнього руху» для учнів загальноосвітніх навчальних закладів, затвердженого радою КВНЗ «ВАНО» від 18.09.2008 року протокол №3 введено курс «Безпека дорожнього руху» у 5 та 7 класах по 0,5 години на тиждень (всього по 5 та 8 класах 1 година); На вивчення цього курсу в 4 класі виділяється 10 годин на рік за рахунок годин навчального предмету «Основи здоров’я», де передбачено вивчення цих питань;
- На виконання Закону України «Про затвердження Загальнодержавної програми забезпечення профілактики ВІЛ – інфікованих і хворих на СНІД» та наказу Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України від 21.11.2012 №1314 «Про затвердження плану заходів з реалізації проектних заходів щодо виконання Загальнодержавної програми забезпечення профілактики ВІЛ – інфекції, лікування, догляду та підтримки ВІЛ – інфікованих і хворих на СНІД», наказом управління освіти і науки від 26.11.2012 №643 введено факультатив для учнів 9 класу «Захисти себе від ВІЛ» за програмою Т. В. Воронцової «Формування здорового способу життя та профілактика ВІЛ/СНІДу» 1 година на тиждень;
Розподіл навчальних годин за темами, розділами, вибір форм і методів навчання вчитель визначає самостійно, забезпечуючи водночас досягнення конкретних очікуваних результатів, зазначених у програмі.
При визначенні гранично допустимого навантаження учнів враховано санітарно-гігієнічні норми та нормативна тривалість уроків:
- у 2-4 класах – 40 хвилин;
- у 5-9 класах – 45 хвилин.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 року № 1392 «Про затвердження Державного стандарту базової і повної загальної середньої освіти» години фізичної культури не враховуються при визначенні гранично допустимого навантаження учнів.
Збереження здоров’я дітей належить до головних завдань школи. Тому формування навичок здорового способу життя та безпечної поведінки здійснюється не лише в рамках предметів «Фізична культура» та «Основи здоров'я», а інтегрується у змісті всіх предметів інваріантної та варіативної складових навчальних планів.
Детальний розподіл навчального навантаження на тиждень окреслено у навчальних планах початкової та основної школи.
Початкова освіта – це перший рівень повної загальної середньої освіти, який відповідає першому рівню Національної рамки кваліфікацій.
Навчальний план для учнів 2 класу розроблений у відповідності до Типових освітніх та навчальних програм для 1-2 класів закладів загальної середньої освіти, затверджених наказом МОН України від 21. 03. 2018 № 268 «Про затвердження Типових освітніх та навчальних програм для 1-2 класів закладів загальної середньої освіти».
Освітній процес у 2 класі організовано відповідно до Типової освітньої програми, розробленої під керівництвом Шияна Р.Б.
Враховуючи інтегрований характер компетентності, у процесі реалізації Освітньої програми використовуватимуться внутрішньопредметні і міжпредметні зв’язки, які сприятимуть цілісності результатів початкової освіти та переносу умінь у нові ситуації.
Зберігаючи наступність із дошкільним періодом дитинства, початкова школа забезпечує подальше становлення особистості дитини, її фізичний, інтелектуальний, соціальний розвиток; формує здатність до творчого самовираження, критичного мислення, виховує ціннісне ставлення до держави, рідного краю, української культури, пошанування своєї гідності та інших людей, збереження здоров’я.
Контроль і оцінювання навчальних досягнень здобувачів здійснюються на суб’єкт-суб’єктних засадах, що передбачає систематичне відстеження їхнього індивідуального розвитку у процесі навчання. За цих умов контрольно-оцінювальна діяльність набуває для здобувачів формувального характеру. Контроль спрямований на пошук ефективних шляхів поступу кожного здобувача у навчанні, а визначення особистих результатів здобувачів не передбачає порівняння із досягненнями інших і не підлягає статистичному обліку з боку адміністративних органів.
Упродовж навчання в початковій школі здобувачі освіти опановують способи самоконтролю, саморефлексії і самооцінювання, що сприяє вихованню відповідальності, розвитку інтересу, своєчасному виявленню прогалин у знаннях, уміннях, навичках та їх корекції.
Навчальні досягнення здобувачів у 2 класі підлягають вербальному та формувальному оцінюванню.
Формувальне оцінювання має на меті: підтримати навчальний розвиток дітей; вибудовувати індивідуальну траєкторію їхнього розвитку; діагностувати досягнення на кожному з етапів процесу навчання; вчасно виявляти проблеми й запобігати їх нашаруванню; аналізувати хід реалізації навчальної програми й ухвалювати рішення щодо корегування програми і методів навчання відповідно до індивідуальних потреб дитини; мотивувати прагнення здобути максимально можливі результати; виховувати ціннісні якості особистості, бажання навчатися, не боятися помилок, переконання у власних можливостях і здібностях.
ТАБЛИЦЯ 1
до Освітньої програми
Навчальний план для початкової школи
з навчанням українською мовою
Нетребівської ЗОШ І-ІІ ступенів на 2019-2020 н.р.
2 клас
Навчальні предмети |
Кількість годин на тиждень |
Українська мова |
5 |
Іноземна мова |
3 |
Математика |
3 |
Я досліджую світ |
8 |
Мистецтво |
2 |
Фізична культура |
3 |
Усього: |
21+3 |
Додаткові години на вивчення предметів інваріантної складової,курсів за вибором, проведення індивідуальних консультацій та групових занять |
- |
Гранично допустиме тижневе навчальне навантаження на учня |
20 |
Сумарна кількість навчальних годин, що фінансується з бюджету |
22 |
Освітню програму для 4 класів розроблено відповідно до Закону України «Про освіту», Державного стандарту початкової освіти, Типової освітньої програми закладів загальної середньої освіти І ступеня, затвердженої наказом МОН України від 20.04.2018 № 407.
Навчальний план початкової школи передбачає реалізацію освітніх галузей Базового навчального плану Державного стандарту через окремі предмети.
Освітня галузь "Мови і літератури" з урахуванням вікових особливостей учнів у навчальних планах реалізується через окремі предмети "Українська мова (мова і читання)", "Іноземна мова".
Освітні галузі "Математика", "Природознавство" реалізуються через однойменні окремі предмети, відповідно, - "Математика", "Природознавство".Освітня галузь "Суспільствознавство" реалізується предметом "Я у світі".
Освітня галузь "Здоров'я і фізична культура" реалізується окремими предметами "Основи здоров'я" та "Фізична культура".
Освітня галузь "Технології" реалізується через окремі предмети "Трудове навчання" та "Інформатика".
Освітня галузь "Мистецтво" реалізується окремими предметами "Образотворче мистецтво" і "Музичне мистецтво".
ТАБЛИЦЯ 2
до Освітньої програми
Навчальний план для початкової школи
з навчанням українською мовою
Нетребівської ЗОШ І-ІІ ступенів на 2019-2020 н.р.
4 клас
Освітні галузі |
Предмети |
Кількість годин на тиждень у класах |
||||
4 |
Разом |
|||||
Мови і літератури (мовний і літературний компоненти) |
Українська мова |
7 |
7 |
|||
Іноземна мова |
2 |
2 |
||||
Математика |
Математика |
4 |
4 |
|||
Природознавство |
Природознавство |
2 |
2 |
|||
Суспільствознавство |
Я у світі |
1 |
1 |
|||
Мистецтво |
Музичне мистецтво, |
1 |
1 |
|||
Образотворче мистецтво |
1 |
1 |
||||
Технології |
Трудове навчання |
1 |
1 |
|||
Інформатика |
1 |
1 |
||||
Здоров'я і фізична культура |
Основи здоров'я |
1 |
1 |
|||
Фізична культура |
3 |
3 |
||||
Всього |
21+3 |
21+3 |
||||
Додаткові години на вивчення предметів інваріантної складової,курсів за вибором, проведення індивідуальних консультацій та групових занять |
||||||
Гранично допустиме тижневе навчальне навантаження на учня |
23 |
23 |
46 |
|||
Сумарна кількість навчальних годин, що фінансується з бюджету |
24 |
24 |
48 |
|||
Навчальний план для учнів 5-9 класів розроблений у відповідності до наказу МОН України від 20.04.2018 № 405 «Про затвердження Типової освітньої програми закладів загальної середньої освіти ІІ ступеня» (додаток 1).
Типову освітню програму укладено за такими освітніми галузями:
Мови і літератури
Суспільствознавство
Мистецтво
Математика
Природознавство
Технології
Здоров’я і фізична культура
Навчальний план основної школи передбачає реалізацію освітніх галузей Базового навчального плану Державного стандарту через окремі предмети.
ТАБЛИЦЯ 3
до Освітньої програми
Навчальний план для основної школи
Нетребівської ЗОШ І – ІІ ступенів
на 2019 – 2020 навчальний рік
Основнігалузі |
Навчальні предмети |
5 |
6 |
7 |
8 |
9 |
1-9 |
|||
Мови і літератури |
Українська мова і література |
5,5 |
5,5 |
4,5 |
4 |
31,5 |
||||
Іноземна мова (німецька) |
3 |
2 |
3 |
3 |
16 |
|||||
Зарубіжна література |
2 |
2 |
2 |
2 |
8 |
|||||
Суспільство- знавство |
Історія України |
1 |
1 |
1 |
1,5 |
4,5 |
||||
Всесвітня Історія |
1 |
1 |
1 |
3 |
||||||
Правознавство |
1 |
1 |
||||||||
Я у світі |
1 |
|||||||||
Етика |
1 |
1 |
2 |
|||||||
Естетична культура |
Музичне мистецтво |
1 |
1 |
1 |
4 |
|||||
Мистецтво |
1 |
3 |
||||||||
Образотворче мистецтво |
1 |
1 |
1 |
4 |
||||||
Математика |
Математика |
4 |
4 |
15 |
||||||
Алгебра |
2 |
2 |
4 |
|||||||
Геометрія |
2 |
2 |
4 |
|||||||
Природознавство |
Природознавство |
2 |
4 |
|||||||
Біологія |
2 |
2 |
2 |
6 |
||||||
Географія |
2 |
2 |
1,5 |
5,5 |
||||||
Фізика |
2 |
3 |
5 |
|||||||
Хімія |
1,5 |
2 |
3,5 |
|||||||
Технологія |
Трудове навчання |
2 |
2 |
1 |
1 |
7 |
||||
Інформатика |
1 |
1 |
1 |
2 |
6 |
|||||
Здоров’я і фізична культура |
Основи здоров’я |
1 |
1 |
1 |
1 |
5 |
||||
Фізична культура |
3 |
3 |
3 |
3 |
18 |
|||||
Інтегрований курс «Я досліджую світ» (для 1 класу) |
Мовно-літературна(2), математична (1), природнича(2), технологічна (1), соціальна і здоровязбережна (0,5), громадянська та історична (0,5) |
8 |
||||||||
Разом |
27,5 |
29,5 |
31 |
33 |
169 |
|||||
Варіативна складова |
0,5 |
0,5 |
0,5 |
1 |
2,5 |
|||||
Навчальний предмет (основи здоров’я) |
«Безпека дорожнього руху» |
0,5 |
0,5 |
0,5 |
1,5 |
|||||
Факультатив |
«Захисти себе від ВІЛ» |
1 |
1 |
|||||||
Всього годин (інваріантна + варіативна) |
28 |
30 |
32,5 |
34 |
172,5 |
|||||
Гранично допустиме тижневе навчальне навантаження на учня |
28 |
31 |
32 |
33 |
169 |
|||||
ТАБЛИЦЯ 4
до Освітньої програми
Навчальний план на одного учня 8 класу
Нетребівської ЗОШ І – ІІ ступенів
на 2019 – 2020 навчальний рік
Основнігалузі |
Навчальні предмети |
Години базового компонента |
Години на тиждень |
Години на рік |
Мови і літератури |
Українська мова |
2 |
0.75 |
25 |
Українська і література |
2 |
0,5 |
17 |
|
Іноземна мова (німецька) |
3 |
0,75 |
25 |
|
Зарубіжна література |
2 |
0,5 |
17 |
|
Суспільствознавство |
Історія України |
1,5 |
0,25 |
9 |
Всесвітня Історія |
1 |
0,25 |
9 |
|
Правознавство |
||||
Естетична культура |
Музичне мистецтво |
|||
Мистецтво |
1 |
0,25 |
9 |
|
Образотворче мистецтво |
||||
Математика |
Математика |
|||
Алгебра |
2 |
0,5 |
17 |
|
Геометрія |
2 |
0,5 |
17 |
|
Природознавство |
Природознавство |
|||
Біологія |
2 |
0,5 |
17 |
|
Географія |
2 |
0,5 |
17 |
|
Фізика |
2 |
0,5 |
17 |
|
Хімія |
2 |
0,5 |
17 |
|
Технологія |
Трудове навчання |
1 |
0,25 |
9 |
Інформатика |
2 |
0,5 |
17 |
|
Здоров’я і фізична культура |
Основи здоров’я |
1 |
0,25 |
9 |
Фізична культура |
3 |
0,75 |
25 |
|
Разом |
31,5 |
8 |
256 |
Додаток 1
до Освітньої програми
Очікувані результати навчання здобувачів освіти (2 класи)
№ з/п |
Ключові компетентності |
Компоненти |
1 |
Спілкування державною мовою |
Уміння: усно і письмово висловлювати свої думки, почуття, чітко та аргументовано пояснювати факти, а також любов до читання, відчуття краси слова, усвідомлення ролі мови для ефективного спілкування та культурного самовираження, готовність вживати українську мову як рідну в різних життєвих ситуаціях |
2 |
Спілкування іноземними мовами |
Уміння: активне використання рідної мови в різних комунікативних ситуаціях, зокрема в побуті, освітньому процесі, культурному житті громади, можливість розуміти прості висловлювання іноземною мовою, спілкуватися нею у відповідних ситуаціях, оволодіння навичками міжкультурного спілкування |
3 |
Математична компетентність |
Уміння: виявлення простих математичних залежностей в навколишньому світі, моделювання процесів та ситуацій із застосуванням математичних відношень та вимірювань, усвідомлення ролі математичних знань та вмінь в особистому і суспільному житті людини |
4 |
Основні компетентності у природничих науках і технологіях |
Уміння: формування допитливості, прагнення шукати і пропонувати нові ідеї, самостійно чи в групі спостерігати та досліджувати, формулювати припущення і робити висновки на основі проведених дослідів, пізнавати себе і навколишній світ шляхом спостереження та дослідження |
5 |
Інформаційно-цифрова компетентність |
Уміння: і опанування основою цифрової грамотності для розвитку і спілкування, здатність безпечного та етичного використання засобів інформаційно-комунікаційної компетентності у навчанні та інших життєвих ситуаціях |
6 |
Навчання впродовж життя |
Уміння: опанування уміннями і навичками, необхідними для подальшого навчання, організацію власного навчального середовища, отримання нової інформації з метою застосування її для оцінювання навчальних потреб, визначення власних навчальних цілей та способів їх досягнення, навчання працювати самостійно і в групі |
7 |
Інноваційність |
Уміння: відкритість до нових ідей, ініціювання змін у близькому середовищі (клас, школа, громада тощо), формування знань, умінь, ставлень, що є основою компетентнісного підходу, забезпечують подальшу здатність успішно навчатися, провадити професійну діяльність, відчувати себе частиною спільноти і брати участь у справах громади |
8 |
Громадянська і соціальна компетентність |
Уміння: пов’язані з ідеями демократії, справедливості, рівності, прав людини, добробуту та здорового способу життя, усвідомленням рівних прав і можливостей, що передбачають співпрацю з іншими особами для досягнення спільної мети, активність в житті класу і школи, повагу до прав інших осіб, уміння діяти в конфліктних ситуаціях, пов’язаних з різними проявами дискримінації, цінувати культурне розмаїття різних народів та ідентифікацію себе як громадянина України, дбайливе ставлення до власного здоров’я і збереження здоров’я інших людей, дотримання здорового способу життя |
9 |
Культурна компетентність |
Уміння: залучення до різних видів мистецької творчості (образотворче, музичне та інші види мистецтв) шляхом розкриття і розвитку природних здібностей, творчого вираження особистості |
10 |
Екологічна компетентність |
Уміння: усвідомлення основи екологічного природокористування, дотримання правил природоохоронної поведінки, ощадного використання природних ресурсів, розуміючи важливість збереження природи для сталого розвитку суспільства |
11 |
Підприємливість і фінансова грамотність |
Уміння: ініціативність, готовність брати відповідальність за власні рішення, вміння організовувати свою діяльність для досягнення цілей, усвідомлення етичних цінностей ефективної співпраці, готовність до втілення в життя ініційованих ідей, прийняття власних рішень |
Додаток 2
до Освітньої програми
Очікувані результати навчання здобувачів освіти (3-9 класи)
№ з/п |
Ключові компетентності |
Компоненти |
1 |
Спілкування державною (і рідною — у разі відмінності) мовами |
Уміння: ставити запитання і розпізнавати проблему; міркувати, робити висновки на основі інформації, поданої в різних формах (у текстовій формі, таблицях, діаграмах, на графіках); розуміти, пояснювати і перетворювати тексти задач (усно і письмово), грамотно висловлюватися рідною мовою; доречно та коректно вживати в мовленні термінологію з окремих предметів, чітко, лаконічно та зрозуміло формулювати думку, аргументувати, доводити правильність тверджень; уникнення невнормованих іншомовних запозичень у спілкуванні на тематику окремого предмета; поповнювати свій словниковий запас. Ставлення: розуміння важливості чітких та лаконічних формулювань. Навчальні ресурси: означення понять, формулювання властивостей, доведення правил, теорем |
2 |
Спілкування іноземними мовами |
Уміння: здійснювати спілкування в межах сфер, тем і ситуацій, визначених чинною навчальною програмою; розуміти на слух зміст автентичних текстів; читати і розуміти автентичні тексти різних жанрів і видів із різним рівнем розуміння змісту; здійснювати спілкування у письмовій формі відповідно до поставлених завдань; використовувати у разі потреби невербальні засоби спілкування за умови дефіциту наявних мовних засобів; обирати й застосовувати доцільні комунікативні стратегії відповідно до різних потреб. Ставлення: критично оцінювати інформацію та використовувати її для різних потреб; висловлювати свої думки, почуття та ставлення; ефективно взаємодіяти з іншими усно, письмово та за допомогою засобів електронного спілкування; ефективно користуватися навчальними стратегіями для самостійного вивчення іноземних мов; адекватно використовувати досвід, набутий у вивченні рідної мови та інших навчальних предметів, розглядаючи його як засіб усвідомленого оволодіння іноземною мовою. Навчальні ресурси: підручники, словники, довідкова література, мультимедійні засоби, адаптовані іншомовні тексти. |
3 |
Математична компетентність |
Уміння: оперувати текстовою та числовою інформацією; встановлювати відношення між реальними об’єктами навколишньої дійсності (природними, культурними, технічними тощо); розв’язувати задачі, зокрема практичного змісту; будувати і досліджувати найпростіші математичні моделі реальних об'єктів, процесів і явищ, інтерпретувати та оцінювати результати; прогнозувати в контексті навчальних та практичних задач; використовувати математичні методи у життєвих ситуаціях. Ставлення: усвідомлення значення математики для повноцінного життя в сучасному суспільстві, розвитку технологічного, економічного й оборонного потенціалу держави, успішного вивчення інших предметів. Навчальні ресурси: розв'язування математичних задач, і обов’язково таких, що моделюють реальні життєві ситуації |
4 |
Основні компетентності у природничих науках і технологіях |
Уміння: розпізнавати проблеми, що виникають у довкіллі; будувати та досліджувати природні явища і процеси; послуговуватися технологічними пристроями. Ставлення: усвідомлення важливості природничих наук як універсальної мови науки, техніки та технологій. усвідомлення ролі наукових ідей в сучасних інформаційних технологіях Навчальні ресурси: складання графіків та діаграм, які ілюструють функціональні залежності результатів впливу людської діяльності на природу |
5 |
Інформаційно-цифрова компетентність |
Уміння: структурувати дані; діяти за алгоритмом та складати алгоритми; визначати достатність даних для розв’язання задачі; використовувати різні знакові системи; знаходити інформацію та оцінювати її достовірність; доводити істинність тверджень. Ставлення: критичне осмислення інформації та джерел її отримання; усвідомлення важливості інформаційних технологій для ефективного розв’язування математичних задач. Навчальні ресурси: візуалізація даних, побудова графіків та діаграм за допомогою програмних засобів |
6 |
Уміння вчитися впродовж життя |
Уміння: визначати мету навчальної діяльності, відбирати й застосовувати потрібні знання та способи діяльності для досягнення цієї мети; організовувати та планувати свою навчальну діяльність; моделювати власну освітню траєкторію, аналізувати, контролювати, коригувати та оцінювати результати своєї навчальної діяльності; доводити правильність власного судження або визнавати помилковість. Ставлення: усвідомлення власних освітніх потреб та цінності нових знань і вмінь; зацікавленість у пізнанні світу; розуміння важливості вчитися впродовж життя; прагнення до вдосконалення результатів своєї діяльності. Навчальні ресурси: моделювання власної освітньої траєкторії |
7 |
Ініціативність і підприємливість |
Уміння: генерувати нові ідеї, вирішувати життєві проблеми, аналізувати, прогнозувати, ухвалювати оптимальні рішення; використовувати критерії раціональності, практичності, ефективності та точності, з метою вибору найкращого рішення; аргументувати та захищати свою позицію, дискутувати; використовувати різні стратегії, шукаючи оптимальних способів розв’язання життєвого завдання. Ставлення: ініціативність, відповідальність, упевненість у собі; переконаність, що успіх команди – це й особистий успіх; позитивне оцінювання та підтримка конструктивних ідей інших. Навчальні ресурси: завдання підприємницького змісту (оптимізаційні задачі) |
8 |
Соціальна і громадянська компетентності |
Уміння: висловлювати власну думку, слухати і чути інших, оцінювати аргументи та змінювати думку на основі доказів; аргументувати та відстоювати свою позицію; ухвалювати аргументовані рішення в життєвих ситуаціях; співпрацювати в команді, виділяти та виконувати власну роль в командній роботі; аналізувати власну економічну ситуацію, родинний бюджет; орієнтуватися в широкому колі послуг і товарів на основі чітких критеріїв, робити споживчий вибір, спираючись на різні дані. Ставлення: ощадливість і поміркованість; рівне ставлення до інших незалежно від статків, соціального походження; відповідальність за спільну справу; налаштованість на логічне обґрунтування позиції без передчасного переходу до висновків; повага до прав людини, активна позиція щодо боротьби із дискримінацією. Навчальні ресурси: завдання соціального змісту |
9 |
Обізнаність і самовираження у сфері культури |
Уміння: грамотно і логічно висловлювати свою думку, аргументувати та вести діалог, враховуючи національні та культурні особливості співрозмовників та дотримуючись етики спілкування і взаємодії; враховувати художньо-естетичну складову при створенні продуктів своєї діяльності (малюнків, текстів, схем тощо). Ставлення: культурна самоідентифікація, повага до культурного розмаїття у глобальному суспільстві; усвідомлення впливу окремого предмета на людську культуру та розвиток суспільства. Навчальні ресурси: математичні моделі в різних видах мистецтва |
10 |
Екологічна грамотність і здорове життя |
Уміння: аналізувати і критично оцінювати соціально-економічні події в державі на основі різних даних; враховувати правові, етичні, екологічні і соціальні наслідки рішень; розпізнавати, як інтерпретації результатів вирішення проблем можуть бути використані для маніпулювання. Ставлення: усвідомлення взаємозв’язку окремого предмета та екології на основі різних даних; ощадне та бережливе відношення до природних ресурсів, чистоти довкілля та дотримання санітарних норм побуту; розгляд порівняльної характеристики щодо вибору здорового способу життя; власна думка та позиція до зловживань алкоголю, нікотину тощо. Навчальні ресурси: навчальні проекти, завдання соціально-економічного, екологічного змісту; задачі, які сприяють усвідомленню цінності здорового способу життя |
Додаток 3
до Освітньої програми
Наскрізна лінія |
Коротка характеристика |
Екологічна безпека й сталий розвиток |
Формування в учнів соціальної активності, відповідальності та екологічної свідомості, готовності брати участь у вирішенні питань збереження довкілля і розвитку суспільства, усвідомлення важливості сталого розвитку для майбутніх поколінь. Проблематика наскрізної лінії реалізується через завдання з реальними даними про використання природних ресурсів, їх збереження та примноження. Аналіз цих даних сприяє розвитку бережливого ставлення до навколишнього середовища, екології, формуванню критичного мислення, вміння вирішувати проблеми, критично оцінювати перспективи розвитку навколишнього середовища і людини. Можливі уроки на відкритому повітрі. |
Громадянська відповідальність |
Сприятиме формуванню відповідального члена громади і суспільства, що розуміє принципи і механізми функціонування суспільства. Ця наскрізна лінія освоюється в основному через колективну діяльність (дослідницькі роботи, роботи в групі, проекти тощо), яка поєднує окремі предмети між собою і розвиває в учнів готовність до співпраці, толерантність щодо різноманітних способів діяльності і думок. Вивчення окремого предмета має викликати в учнів якомога більше позитивних емоцій, а її зміст — бути націленим на виховання порядності, старанності, систематичності, послідовності, посидючості і чесності. Приклад вчителя покликаний зіграти важливу роль у формуванні толерантного ставлення до товаришів, незалежно від рівня навчальних досягнень. |
Здоров'я і безпека |
Завданням наскрізної лінії є становлення учня як емоційно стійкого члена суспільства, здатного вести здоровий спосіб життя і формувати навколо себе безпечне життєве середовище. Реалізується через завдання з реальними даними про безпеку і охорону здоров’я (текстові завдання, пов’язані з середовищем дорожнього руху, рухом пішоходів і транспортних засобів). Варто звернути увагу на проблеми, пов’язані із ризиками для життя і здоров’я. Вирішення проблем, знайдених з «ага-ефектом», пошук оптимальних методів вирішення і розв’язування задач тощо, здатні викликати в учнів чимало радісних емоцій. |
Підприємливість і фінансова грамотність |
Наскрізна лінія націлена на розвиток лідерських ініціатив, здатність успішно діяти в технологічному швидкозмінному середовищі, забезпечення кращого розуміння учнями практичних аспектів фінансових питань (здійснення заощаджень, інвестування, запозичення, страхування, кредитування тощо). Ця наскрізна лінія пов'язана з розв'язуванням практичних завдань щодо планування господарської діяльності та реальної оцінки власних можливостей, складання сімейного бюджету, формування економного ставлення до природних ресурсів. |
Додаток 4
до Освітньої програми
Перелік навчальних програм для 2 класу
(затверджені наказом МОН України від 21.03.2018 №268)
№ п/п |
Назва освітньої програми |
1 |
Типова освітня програма розроблена під керівництвом Шияна Р.Б. 1-2 клас |
Підручники
№ п.п. |
Назва підручника |
Автор |
1 |
Українська мова. |
Галина Сапун |
2 |
Німецька мова |
Світлана Сотникова |
3 |
Математика |
Олег Гісь |
4 |
Я досліджую світ |
Марина Корнієнко |
5 |
Мистецтво |
Володимир Островський |
Перелік навчальних програм для 3-4 класів
(затверджені наказом МОН від 29.05.2015 № 584)
Підручники
№ п/п |
Клас |
Назва підручника |
Автор |
4 клас |
|||
|
4 |
Математика |
Н. О. Будна |
|
4 |
Українська мова |
М.С.Вашулеко |
|
4 |
Інформатики |
Г.М.Ломаковська |
|
4 |
Літературне читання |
О.Я.Савченко |
|
4 |
Природознавство |
Т.Г.Гільберг |
|
4 |
Німецька мова |
С. І. Сотникова |
|
4 |
Основи здоров’я |
І.Д.Бех |
|
4 |
Трудове навчання |
І.М.Веремійчик |
|
4 |
Образотворче мистецтво |
М.І.Резніченко |
|
4 |
Музичне мистецтво |
О.В.Лобова |
|
4 |
Я у світі |
М. В. Беденко |
|
4 |
Фізична культура |
О.В.Гнатюк |
Перелік навчальних програм для 5-9 класів
(затверджені наказами МОН від 07.06.2017 № 804 та від 23.10.2017 № 1407)
№ п/п |
Назва навчальної програми |
1. |
Українська мова |
2. |
Українська література |
3. |
Біологія |
4. |
Всесвітня історія |
5. |
Географія |
6. |
Зарубіжна література |
7. |
Інформатика |
8. |
Історія України |
9. |
Математика |
10. |
Мистецтво |
11. |
Основи здоров’я |
12. |
Природознавство |
13. |
Трудове навчання |
14. |
Фізика |
15. |
Фізична культура |
16. |
Хімія |
17. |
Іноземні мови |
Підручники
№ п/п |
Клас |
Назва підручника |
Автор |
1 |
5 |
Основи здоров’я |
І.Д.Бех |
2 |
Німецька мова |
С. І. Сотникова |
|
3 |
Математика |
А.Г.Мерзняк |
|
4 |
Образотворче мистецтво |
С.М.Железняк |
|
5 |
Вступ до історії України |
І.Я.Щупак |
|
6 |
Зарубіжна література |
Є.Волощук |
|
7 |
Українська література |
Л. Т. Коваленко |
|
8 |
Природознавство |
О.Г.Ярошенко |
|
9 |
Музичне мистецтво |
Л.Г.Кондратова |
|
10 |
Українська мова |
О.Глазова |
|
11 |
Інформатика |
Н.В.Морзе |
|
1 |
6 |
Українська мова |
О.П.Глазова |
2 |
Українська література |
Л.Т.Коваленко |
|
3 |
Зарубіжна література |
Є.В. Волощук |
|
4 |
Німецька мова |
С. І. Сотникова |
|
5 |
Математика |
А.Г.Мерзляк |
|
6 |
Географія |
Т.Г.Гільберг |
|
7 |
Інформатика |
Н.В.Морзе |
|
8 |
Образотворче мистецтво |
Л.Масол |
|
9 |
Музичне мистецтво |
Л.Кондратова |
|
10 |
Всесвітня історія. Історія України |
О.І.Пометун |
|
11 |
Біологія |
Л.І.Остапченко |
|
12 |
Основи здоров’я |
Т.В.Воронцова |
|
1 |
7 |
Біологія |
Л.І.Остапченко |
2 |
Географія |
І.Д.Довгань |
|
3 |
Українська література |
Л.Т.Коваленко |
|
4 |
Німецька мова |
С. І. Сотникова |
|
5 |
Історія України |
Н. М. Гупан |
|
6 |
Основи здоров’я |
Т.В.Воронцова |
|
7 |
Трудове навчання |
Л.І.Денисенко |
|
8 |
Зарубіжна література |
Н.Півнюк |
|
9 |
Геометрія |
П. Ф. Пістун |
|
10 |
Історія середніх віків |
О.П.Крижановський |
|
11 |
Хімія |
О.Г.Ярошенко |
|
12 |
Алгебра |
Ю. І. Мальований |
|
13 |
Українська мова |
О. П. Глазова |
|
14 |
Музичне мистецтво |
Л.М.Масол |
|
1 |
8 |
Українська література |
Л.Т.Коваленко |
2 |
Українська мова |
О.Глазова |
|
3 |
Німецька мова |
С. І. Сотникова |
|
4 |
Алгебра |
Г.П.Бевз |
|
5 |
Геометрія |
А.П.Єршова |
|
6 |
Зарубіжна література |
О. М. Ніколенко |
|
7 |
Основи здоров’я |
В.С.Пономаренко |
|
8 |
Фізика |
В.Г.Бар’яхтар |
|
9 |
Хімія |
О.Г.Ярошенко |
|
10 |
Біологія |
Л.І.Остапченко |
|
11 |
Історія України |
О.В.Гісем |
|
12 |
Всесвітня історія |
О.В.Гісем |
|
13 |
Географія |
В. М. Бойко |
|
14 |
Інформатика |
Н.В.Морзе |
|
15 |
Мистецтво |
Л.Кондратова |
|
1 |
9 |
Інформатика |
Н.В.Морзе |
2 |
Всесвітня історія |
П.Полянський |
|
3 |
Географія |
І.Л.Дітчук |
|
4 |
Історія України |
В.С.Власов |
|
5 |
Основи здоров’я |
С.В.Страшко |
|
6 |
Геометрія |
Ф.П.Єршова |
|
7 |
Українська література |
Л.Коваленко |
|
8 |
Хімія |
О.Г.Ярошенко |
|
9 |
Зарубіжна література |
Є.В.Волощук |
|
10 |
Біологія |
Л.І.Остапченко |
|
11 |
Мистецтво |
Л.Кондратова |
|
12 |
Правознавство |
О.Є.Святокум |
|
13 |
Алгебра |
Г.П.Бевз |
|
14 |
Німецька мова |
С. І. Сотникова |
|
15 |
Фізика |
В.Г.Бар’яхтар |
|
16 |
Українська мова |
О.П.Глазова |